• Σα. Μάι 18th, 2024

Εκδήλωση για την Πρόληψη και Αντιμετώπιση βίας και εκφοβισμού στη σημερινή εποχή 03/04/2024

ByadminΛύκειο

Απρ 9, 2024

Την Τετάρτη, 03/04/2024, είχαμε τη χαρά να υποδεχθούμε στο χώρο του σχολείου μας

τον κ. Τρανταφύλλη Νικόλαο, Ανθ/μο του Α.Τ. Στυλίδας και εντεταλμένο Δημοτικό σύμβουλο Παιδείας του Δ. Στυλίδας

και τον κ. Παπαδόπουλο Δημήτριο Α/Β της Υποδιεύθυνσης Ασφάλειας Λαμίας,

στα πλαίσια εκδήλωσης, για την πρόληψη και αντιμετώπιση βίας και εκφοβισμού, στη σημερινή εποχή.

Η δράση πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων, όπου έγινε παρουσίαση και συζήτηση σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο

και τους κινδύνους που ελλοχεύουν σ’ αυτό.

Επίσης, θίχτηκαν θέματα τα οποία  αφορούν στην παραβατική συμπεριφορά των εφήβων και προτάθηκαν τρόποι πρόληψης και αντιμετώπισης.

Τα παιδιά παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την ενημέρωση,την οποία χαρακτήρισε ο ρεαλισμός και στη συνέχεια εξέφρασαν τις απορίες

και τους προβληματισμούς τους, διεξάγοντας έναν εποικοδομητικό διάλογο με τους εισηγητές.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την επιθυμία και την προτροπή για καλή συνεργασία σχολείου/μαθητών και αστυνομίας οποτεδήποτε αυτό χρειαστεί.

Ευχαριστούμε θερμά την Ελληνική Αστυνομία και το Δήμο Στυλίδας, που με μεγάλη προθυμία ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα μας και μας τίμησαν με την παρουσία τους!

Η Διευθύντρια του ΓΕ.Λ. Πελασγίας

Ελένη Καττή

ΠΕ86 Πληροφορικής

Msc Επιχειρησιακή Έρευνα & Ανάλυση (Σ.Σ.Ευελπίδων&Πολυτεχνείο Κρήτης)