• Σα. Μάι 18th, 2024

ByadminΛύκειο

Απρ 22, 2024

Τρίτη 09/04/2024, η ομάδα φιλαναγνωσίας του σχολείου μας πραγματοποίησε την τελευταία της συνάντηση για τη φετινή σχολική χρονιά 2023-24,

ολοκληρώνοντας τον κύκλο περιήγησης στη λογοτεχνία και συγκεκριμένα προσέγγισε την ποιητική γραφή.

Έπειτα από παρουσίαση της κ. Μαργαρίτη Μαρίας για τη σύλληψη της ιδέας και τις διάφορες τεχνικές που χρησιμοποιούν οι ποιητές για να εκφραστούν , τα παιδιά καταπιάστηκαν με τη σύνθεση δικού τους πρωτότυπου ποιήματος στα πλαίσια της δημιουργικής γραφής.

Τα ποιήματα διαβάστηκαν στην ολομέλεια κι έγινε ανταλλαγή εντυπώσεων και συναισθημάτων.

Στη συνέχεια καταγράφηκαν και συμπεριλήφθηκαν στην ποιητική συλλογή των μαθητών.
Ευχαριστούμε πολύ τους μαθητές που συμμετείχαν κι ελπίζουμε σε παρόμοιες ευχάριστες και δημιουργικές δράσεις και την επόμενη χρονιά.